Onboarding to proces biznesowy przynoszący konkretne zyski.

22/02/2021
Pracownik potrzebuje około 8 miesięcy żeby poznać zasady funkcjonowania organizacji, wymagania swojego stanowiska oraz ogólną kulturę pracy w firmie. Jeśli jednak już na początku pracownik nie zostanie prawidłowo wdrożony w procedury, zaczyna czuć się nieswojo i niepewnie. Nie wie co ma robić, komu komunikować problemy, do kogo zwrócić się o pomoc. Stres, który towarzyszy mu każdego dnia, zaczyna negatywnie wpływać na jego efektywność, motywację i chęć pozostania w firmie. Istnieje jednak skuteczny sposób aby zapobiegać takim sytuacjom – onboarding pracownika to jeden z kluczowych procesów w organizacji.

Onboarding

Proces onboardingu często łączony jest ( i całkiem słusznie!) z procesem rekrutacji. Jego założeniem jest wprowadzenie nowego pracownika w struktury funkcjonowania organizacji i zasady pracy na jego nowym stanowisku, tak aby jak najszybciej był w stanie samodzielnie wykonywać swoje obowiązki i płynnie poruszać się w firmie.

Każda z firm, która wdrożyła model procesu onboardingu, zbudowała go na bazie własnych doświadczeń i zależnie od sposobu działania firmy, procesy te mogą i będą, się od siebie różnić. Najważniejsze jest jednak, aby onboarding się odbył, działał i spełniał założone cele. 

Proces onboardingu nowego pracownika do organizacji to proces, który dla każdej firmy powinien być kluczowy. Tymczasem, wiele firm nie posiada nawet względnie zarysowanego planu onboardingu, choć w strukturze organizacji nieustannie pojawiają się kolejne zatrudnione osoby.

Wynika to w dużej mierze, z braku świadomości i wiedzy o tym, co z założenia proces ten daje każdej ze stron. Jest to pewnego rodzaju umowa, pomiędzy pracownikiem, a organizacją, która zakłada sprawnie i efektywnie przeprowadzony proces wdrożenia pracownika w strukturę organizacji. Dobrze przeprowadzony onboarding to klasyczna sytuacja win-win.

Onboarding to zaplanowany okres, w którym pracownik ma do wykonania konkretne zadania i do osiągnięcia jasno sprecyzowane cele. To czas na poznanie organizacji, jej celów, misji, wartości i życia codziennego w jej strukturach.

Co daje onboarding pracownikowi? 

To również czas na poznanie oczekiwań szefa względem nowo zrekrutowanej osoby, integracji z zespołem, nawiązania relacji, wdrożenia się w swoje zadania, pod opieką tzw. buddiego [osoby przydzielonej do “opieki” nad nowym pracownikiem, nie jest to bezpośredni przełożony, a pracownik na podobnym stanowisku]. 

  • poznaje sposób funkcjonowania organizacji
  • integruje się z członkami swojego zespołu
  • ma czas na zrozumienie swojej roli i miejsca w firmie
  • zapoznaje się z przydzielonymi mu na nowym stanowisku zadaniami
  • uczy się, rozwija i zdobywa bezcenne doświadczenie
  • poznaje łańcuch komunikacji – wie do kogo zwrócić się w razie problemu/ wątpliwości.

Korzyści z onboardingu dla pracodawcy:

  • zwrot inwestycji za rekrutację – pracownik szybciej zaczyna samodzielnie pracować na nowym stanowisku
  • mniejsza rotacja pracowników
  • większy poziom identyfikacji z firmą, który wpływa na zaangażowanie i lojalność
  • szybsze wdrożenie i proces adaptacji nowego pracownika
  • niższy poziom stresu pracownika – większa motywacja i produktywność.