Perfumy są jak koktajl bez kaca, jak czekolada bez kalorii, jak romans bez łez, jak wakacje, z których nie trzeba wracać.

~Marian Bendeth

FRAGRANCE TELLING ZMYSŁOWE WARSZTATY

Jak nasz nos rozpoznaje zapachy a mózg je zapamiętuje? Zapachy wpływają na nasze stany emocjonalne. Mogą nas stymulować do działania, stabilizować bądź modyfikować nasze działania.

A gdyby tak rozwijać naszą kreatywność dzięki zapachom? Pozwolić sobie przywołać wspomnienia związane z daną wonią, zanurzyć się w nich i stworzyć nową historię, nową przestrzeń na dany zapach. Może lepiej poznać samego siebie dzięki emocjom jakie dany zapach w nas wywołuje? Wejść w świat perfum, jego różnorodności i wielowymiarowości.

I tego właśnie dotyczą prowadzone przeze mnie warsztaty pobudzające naszą kreatywność dzięki zapachom. Pozwalają na spontaniczne wyrażanie emocji, niezbędne w procesie twórczym, tworzenie na bazie pojawiających się luźnych skojarzeń, podążanie za swoim indywidualnym doświadczeniem danego zapachu, bez oceniania, kategoryzowania.

Podczas tych warsztatów wszystko jest możliwe i dostępne. Pracujemy nad naszym indywidualnym doświadczeniem, które zamienia się w grupowe. Nie potrzebujemy przygotowywać się do uczestnictwa, wszystko już mamy. Żyjemy w świecie zapachów od zawsze. To co się zmienia to przekierowanie naszej uwagi podczas tych warsztatów na zapach, emocje jakie w nas budzi i skanalizowanie ich w zaproponowanej pracy twórczej.

To niesamowite jak zapach może nas w mgnieniu oka przenieść do przeszłości, do niezapomnianych wakacji w Antibes, gdzie w południe podają w nadmorskim bistro owoce morza w białym winie, czosnkiem i zieloną natką. Czujecie to? Już sama nie wiem czy to co „czuję” to ten zapach czy emocje związane z tą niezapomnianą chwilą. Może jedno i drugie…. Ta pamięć olfaktoryczna z jednej strony przenosi nas w przeszłość, do naszych wspomnień i doświadczeń, z drugiej zaś, pozwala nam kreować nowe skojarzenia, na bazie tych wcześniejszych.

Kiedy cząsteczki zapachu docierają do układu limbicznego on przetwarza je pod kątem ich połączenia ze wspomnieniami, motywacją i emocjami. Układ limbiczny jest instynktowny więc jego reakcje są spontaniczne, nie są wynikiem myślenia.

Kiedy zapach przedostaje się do kory nowej, dochodzi do części myślowej mózgu. Ten obszar odpowiada za tłumaczenie zapachów. Sposób w jaki kora przetwarza zapach determinuje to co będzie dalej. Fascynujące prawda?

Jeśli zapach budzi dobre skojarzenie, może zostać przekazany do układu limbicznego w celu uzyskania dalszej właściwej odpowiedzi. Jeśli zapach wywołuje przykre emocje, na przykład wiąże się ze złym doświadczeniem, może przejść do układu hormonalnego, aby ułatwić szybką reakcję fizjologiczną.

Zapach zabiera nas w podróż do przeszłości, przyszłości, danej chwili. Przywołuje wspomnienia, wywołuje najróżniejsze skojarzenia i emocje. Od tych najpiękniejszych, najbardziej przez nas pożądanych, jak radość, miłość, ukojenie, spokój, po te mniej lubiane i chciane jak nostalgia, smutek, złość, niechęć, obrzydzenie.

Korzyści dla uczestników

  • lepsze poznanie siebie dzięki treningowi pamięci olfaktorycznej
  • swobodne wyrażanie emocji związanych z zapachem
  • praca z wolnymi skojarzeniami dotyczącymi zapachu
  • przełożenie doświadczeń empirycznych na konkretną pracę twórczą
  • poznanie historii zapachu i funkcjonowania mózgu w kontekście wyczuwalnej woni
  • I to co najważniejsze: rozwój kreatywności poprzez zmysł zapachu, z którego wszyscy codziennie korzystamy, który jest ważnym komponentem naszego funkcjonowania… często niestety ustępuje ważności zmysłowi wzroku……niesłusznie….Pora to zmienić!