Gdynia Design Days_2024.

03/10/2024

Uwolniona współpraca. O kooperacji AI ze sztuczną inteligencją – kuratorka wystawy – Edyta Sadowska

Słowa mają moc. Słowa kształtują naszą rzeczywistość, definiują nasze postrzeganie świata i wpływają na nasze działania. To jak opowiadamy o świecie, determinuje to jak go doświadczamy(…). Edyta Sadowska
Ta wystawa to odpowiedz na potrzebę szybkiego, głębszego rozumienia AI, szukania obszarów do współpracy, współdziałania i wpływu. To szalenie ważne widzieć wpływ człowieka na rozwój AI.

Wystawa powstała w odpowiedzi na dynamiczne zmiany, jakie generatywna sztuczna inteligencja wprowadza w różnych obszarach ludzkiej działalności. To opowieść o narracjach tworzonych wokół AI, o języku i potrzebie budowania oraz rozwijania nowej idei współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją. Wystawa podkreśla pilną potrzebę zmiany narracji na temat kooperacji między człowiekiem a AI, a oprowadzanie kuratorskie będzie doskonałą okazją do wspólnego zgłębienia tych fascynujących tematów.

Therapeutic Design Tools (TDT) to autorskie narzędzie wspierające proces twórczy w obszarze designu terapeutycznego.

Projektowanie o charakterze terapeutycznym skupia się na tworzeniu rozwiązań, produktów lub interakcji wspierających zdrowie, dobrostan odbiorców. Narzędzie koncentruje się na badaniu głębokich potrzeb klientów. Jest analityczne, empatyczne, bardzo kliento, czlowiekocentryczne.

Projektowanie o charakterze terapeutycznym może mieć zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak projektowanie wnętrz, architektura, projektowanie produktów lub projektowanie rozwiązań – interakcji czy mechanizmów. Jest to holistyczne podejście, które uwzględnia zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne użytkownika_czki w celu opracowania optymalnych rozwiązań o charakterze terapeutycznym. Celem jest tworzenie rozwiązań – doświadczeń, które sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu odbiorców, a także ułatwiają proces terapeutyczny z uwzględnieniem czynników takich jak: funkcjonalność, dostępność, bezpieczeństwo, użyteczność, czy estetyka. Warsztat prowadzony był przez: Olgę Kiedrewicz-Switalska. Olga jest projektantką edukatorką w obszarze projektowania architektury wnętrz i wzornictwa.

Więcej o samym narzędziu można znaleźć pod linkiem: https://therapeuticdesign.tools/