Kluczem do uczenia się w dramie jest relacja pomiędzy tym co rzeczywiste, a tym, co wyobrażone i wykreowane poprzez bycie w roli.

Drama stosowana (applied drama) jest to interaktywna metoda pracy z grupą, która wykorzystuje naszą naturalną umiejętność wchodzenia w różne role.

Drama angażuje człowieka całościowo: jego ciało – emocje – myśli.

Wykorzystywane w dramie improwizacje pozwalają na wypracowywanie nowych rozwiązań w spontaniczny a zaraz bezpieczny sposób, bez ponoszenia realnych konsekwencji swoich działań. Ale dzięki temu pozwalają przyjrzeć się naszym reakcjom, sposobom myślenia i pojawiającym się emocjom. Warsztaty dramowe to czas i miejsce na działanie, przeżywanie, refleksje.

Skuteczność dramy potwierdzają wyniki międzynarodowych badań naukowych prowadzonych w ramach projektu DICE (Drama Improves Lisbon Keys Competences in Education). Pokazują one, że warsztaty dramowe wspierają przyswajanie wiedzy, rozwijają kreatywność, budują pewność siebie, pomagają radzić sobie ze stresem.

Aby uczestniczyć w warsztatach dramomych nie trzeba mieć żadnym zdolności aktorskich. Podczas dramy wykorzystujemy wszystko to co uczestnicy mają w sobie. 

Korzyści dla uczestników

  • Ćwiczenia dramowe angażują całościowo: nasze ciało – emocje – myśli. Dzięki takiemu całościowemu zaangażowaniu dowiadujemy się o sobie i innych dużo więcej, dostajemy informacje z różnych źródeł (umysł – emocje – ciało) bez intelektualizowania.
  • Drama wspiera budowanie naszej motywacji wewnętrznej i pewności siebie.
  • Podczas warsztatów dramowych pracujemy w grupie, co daje możliwość przyglądania się sobie na tle grupy, obserwowania sposobów reakcji innych osób, czerpania z różnorodności, uczenia się od innych.
  • Zadania dramowe mają na celu przyjrzenie się jakiemuś zagadnieniu, wyzwaniu z różnych perspektyw, dają szansę na eksperymentowanie i szukanie nowych rozwiązań, bez schematu.
  • Drama daje możliwość szybkiego testowania nowych rozwiązań tu i teraz podobnie jak w metodyce design thinking, gdzie liczy się moment testowania-sprawdzania.

A poza tym….

Drama daje możliwość wyrażania swoich myśli i uczuć, a co za tym idzie, buduje pewność siebie. Jest okazją do poznania swoich reakcji, trudności, obszarów do rozwoju. Pozwala zrozumieć innych ludzi, z ich innym patrzeniem na świat, innym sposobem radzenia sobie z rzeczywistością.

Drama poprzez angażowanie ciała – emocji – myśli jest metodą pracy, która rozwija i kształtuje umiejętności interpersonalne takie jak: praca w grupie, empatia, współdziałanie i współpraca, otwartość na drugiego człowieka. Wspiera rozwój pewności siebie

Pokazuje jak pięknie się różnimy, a z drugiej strony jak jesteśmy do siebie podobni.