Misja design thinking polega na przekuwaniu obserwacji w pomysły, a pomysłów w rozwiązania, które czynią życie lepszym.

~Tim Brown

Desing thinking to metodologia, filozofia, sposób podejścia do problemów i wyzwań, która ma na celu dogłębne poznanie i zrozumienie potrzeb klientów. Dzięki temu, że jest to podejście intuicyjne i uniwersalne można je zastosować wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z potrzebami ludźmi.

W efekcie powstają rozwiązania maksymalnie użyteczne. Design thinking to nie tylko narzędzia, sposób pracy. Design thinking to również pewien sposób myślenia i działania, który może stać się elementem funkcjonowania organizacji, która wspiera nieszablonowe działania, patrzenie na dane zagadnienie z różnych perspektyw, by odkrywać nowe możliwość i być jeszcze bliżej swoich klientów.

Aby budować taką przestrzeń w miejscu pracy warto wspierać rozwój takich kompetencji jak: kreatywność, empatia, otwartość na nowości, przyzwolenie na popełnianie błędów, efektywna współpraca i uczenie się od siebie nawzajem, interdyscyplinarność.

Design thinking to usystematyzowana metodologia składająca się z 5 etapów:

Empatia

synteza

generowanie pomysłów

prototypowanie

testowanie

EMPATIA

To etap, w którym odkrywamy i staramy się zrozumieć potrzeby klienta. Wchodzimy w jego buty, obserwujemy świat jego oczami a wszystko po to, aby jak najprecyzyjniej odpowiedzieć na jego potrzeby, rozwiązać jego problemy. Koncentracja na człowieku stanowi istotę całego procesu design thinking, natomiast etap empatii jest taką kwintesencją, wrażliwości, otwartości na drugą osobę, aktywnego słuchania i widzenia.

SYNTEZA

To etap analityczny. Staramy się wyciągnąć wnioski ze wszystkich zebranych przez nas obserwacji, wywiadów, które miały miejsce na wcześniejszym etapie. Dzięki tej dogłębnej analizie możemy sformułować wyzwanie projektowe.

GENEROWANIE POMYSŁÓW

To etap, w którym staramy się wygenerować jak największą liczbę rozwiązań, pomysłów dotyczących wcześniej postawionego wyzwania. Obowiązuje zasada: im więcej tym lepiej. Im więcej pomysłów tym większa szansa, że któryś jest genialny.

PROTOTYPOWANIE

To etap, gdzie wykonujemy prototyp, czyli materialną postać naszego pomysłu. Po co to robimy? Celem tego etapu jest szybkie przejście do działania, stworzenia danego rozwiązania i możliwość testowania go przez potencjalnych użytkowników.

TESTOWANIE

To etap, w których testujemy na naszych potencjalnych klientach, wybrane przez nas rozwiązanie. Tutaj ważny jest feedback od strony użytkowników. Dzięki niemu możemy na bieżąco wdrażać zmiany i udoskonalenia.

Korzyści dla uczestników

  • Poznanie nowoczesnej metody generowania wdrażania innowacyjnych pomysłów do wykorzystania w wielu sytuacjach biznesowych.
  • Rozwój podejścia „zróbmy to” i chęci do testowania nowych rozwiązań.
  • Kształtowanie postawy uczącej, chętnej do eksperymentowania, otwartej na zmiany, co jest niezbędne w zmieniającej się rzeczywistości.
  • Rozwój empatii rozumianej w biznesie jako stawianie się w sytuacji klienta, wchodzenia w jego buty, dogłębnego rozumienia jego wewnętrznych motywacji.

I wiele innych do omówienia w trakcje spotkania.